Wystartowała XI Edycja Programu TalentowiSKO

 

Ruszyła jubileuszowa, dziesiąta edycja Programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w której każdego roku uczestniczy blisko 30 000 uczniów z ponad 200 szkół. To inicjatywa realizowana przez Zrzeszenie BPS w celu wsparcia edukacji dzieci i młodzieży w obszarze przedsiębiorczości, prowadzona w szkołach w całej Polsce.
 

W EDYCJI NA ROK SZKOLNY 2023/24 SZCZEGÓLNY NACISK ZOSTAŁ POŁOŻONY NA TEMATY ZWIĄZANE Z OSZCZĘDZANIEM.

 

SCENARIUSZE LEKCJI

Dzięki nowatorskim scenariuszom lekcji najmłodsi uczniowie szkół podstawowych dowiedzą się jak ustalić cel oszczędzania, a następnie dopasować do niego strategię. Starsi zaś, poznają magię procentu składanego. Z kolei młodzież w szkołach ponadpodstawowych dowie się, że marka osobista może być drogą do profesjonalnego zarabiania pieniędzy.

 

KONKURSY Z NAGRODAMI

Konkursy wystartowały 30 września, a ich rozstrzygnięcie planowane jest na przełomie maja i czerwca 2024 r.
 

Szkołom podstawowym proponujemy udział w konkursie „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym”. Uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych zostaną poproszeni o:

  • stworzenie elektronicznego albumu z fotografiami produktów, które zyskały nowe życie,
  • przeprowadzenie wywiadu z dorosłymi pod hasłem: „A Ty jak oszczędzasz?”.

Uwaga: Aby szkoła podstawowa mogła brać udział w konkursie zobowiązana jest prowadzić Szkolną Kasę Oszczędności.

 

Dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych przygotowaliśmy konkurs „Inkubator szkolnych biznesów”. W ramach zadań konkursowych młodzież:

  • przygotowuje prezentację multimedialną, w której przedstawia swój pomysł na biznes,
  • nagrywa krótkie filmy, w których musi przekonać Komisję Konkursową w formie tzw. „elevator speech” (zwięzła, krótka wypowiedź możliwa do wygłoszenia np. podczas podróży windą w biurowcu) dlaczego ich projekt zasługuje na wygraną.

Chęć wzięcia udziału w konkursach należy zgłosić do Oddziału Banku. Termin zgłoszeń upływa 30 października 2023 roku.

Więcej informacji znajdziesz: TUTAJ

 

CO NOWEGO W XI EDYCJI?

W tym roku do propozycji dydaktycznych dla szkół dołączą animowane filmiki edukacyjne. Te kilkuminutowe klipy są rozszerzeniem tematów poruszanych we wcześniejszych scenariuszach zajęć lekcyjnych. Do wykorzystania podczas lekcji oddajemy szkołom cztery animacje o:

  • polskim pieniądzu – dla klas I-III, z której dzieci dowiedzą się jakie monety oraz banknoty obowiązują w Polsce i jaką mają wartość;
  • podatkach – dla klas IV-VI, wyjaśniająca czym są podatki i skąd się biorą;
  • cenach – dla klas VII-VIII, odpowiadająca na pytania, co wpływa na ceny produktów i usług oraz wyjaśniająca, jak powstaje inflacja;
  • umowach w kontekście pierwszej pracy – dla klas szkół ponadpodstawowych, młodzież dowie się jakie są prawne formy zatrudnienia oraz jakie są plusy i minusy każdej z nich.

Dzięki animacjom te skomplikowane zagadnienia finansowo-gospodarcze staną się dla uczniów bardziej zrozumiałe. Taka forma przekazu z pewnością przypadnie do gustu dzieciom i młodzieży. Materiały można pobrać po zalogowaniu, z zakładki Scenariusze - ZALOGUJ SIĘ.

Patronem tegorocznej edycji Programu TalentowiSKO zostały: Kuratoria Oświaty, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Krajowa Rada Spółdzielcza, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
 

Zapraszamy do udziału szkoły, które wcześniej uczestniczyły w Programie oraz te, które jeszcze nie miały okazji wziąć w nim udziału.

Życzymy dobrej zabawy!

Bank Spółdzielczy w Gogolinie